درباره ما
مجموعه ی محصولات ویتاول، برند مادر مکمل های غذایی و دارویی شرکت داروسازی مهبان دارو است که در بازار ایران با شعار Always Well With Vitawell با تلاش تیم حرفه ای و کار آمد ، با هدف ارائه بهترین محصولات مکملی از نظر کیفیت و قیمت در اختیار مصرف کنندگان ایرانی قرار دهد .
اطلاعات تماس
تهران ، ولیعصر ، بلوار اسفندیار ، پلاک 30 ، ساختمان مهبان
سایت مهبان
Official@vitawell.ir
021-88678994

ویتامین K2 را در بدن چطور تامین کنیم ؟

ویتامین K2 را در بدن چطور تامین کنیم ؟

ویتامین K2 چیست؟

ویتامین K2 حدودا یک قرن پیش برای نخستین بار مورد شناسایی قرار گرفت . ویتامین K2 در دسته ویتامین های محلول در چربی قرار می گیرد . ویتامین K2 در کبد یک کوفاکتور ضروری برای آنزیم کربوکسیلاز  می باشد . ویتامین K2 می تواند اسید گلوتامیک های باقی مانده  پروتئین های پیش ساز را به آمینو اسید های جدید مثل گاما کربوکسی گلوتامیک اسید تبدیل کند.

ویتامین K دارای سه آنالوگ می باشد از این میان ویتامین کا 2 و ویتامین کا 1 به صورت طبیعی وجود دارند یا در بدن ساخته می شوند . ویتامین K3 مصنوعی و سنتتیک می باشد .

ویتامین K به عنوان یک فاکتور مهم در انعقاد خون شناسایی شده است .

تاثیر ویتامین k2 بر بدن 

مطالعات حاکی از این می باشد که فعالیت گاما کربوکسی گلوتامیک اسید در سایر بافت های غیر کبدی مانند استخوان ها ، کلیه ها ، جفت ، پانکراس ، پوست ، طحال ، ریه ، بیضه ها ، و دیواه ی عروق دیده می شود . وجود انواع پروتئین های حاوی GLA در دیگر بافت ها می تواند حاکی از این باشد که ویتامین کا  به جز عمل به عنوان فاکتور انعقادی در اعمال دیگری نیز نقش داشته باشد . به صورت معمول کمبود ویتامین کا2 مشاهده نمی شود ؛ اما امکان دارد با سوء جذب لیپید ها و یا بر هم خوردن فلور نرمال روده که معمولا به دنبال درمان با آنتی بیوتیک ها رخ می دهد اشکال در جذب و به دنبال آ کمبود ویتامین کا2 رخ دهد . به صورت نرمال باکتری های فلور نرمال روده ساخت ویتامین K2 را بر عهده دارند .

ویتامین کا2 با غلظتی بالاتر از سایر بافت ها در مغز مشاهده می شود ،  این بالاتر بودن غلظت می تواند نشان دهنده عملکرد مهم ویتامین K2 در سیستم عصبی مرکزی باشد .

ویتامین های خانواده K ( K1 ، K2 ، K3 ) به صورت قابل توجه در بدن ذخیره نمی شوند . ویتامین های خانواده کا به نسبت در برابر حرارت بالا مقاوم هستند و در دمای بالا تخریب نمی شوند اما در برابر نور ، یخ زدگی ، روغن های معدنی و آلودگی پایداری ندارند.

از جمله مواد غذایی حاوی ویتامین کا2 می توان به ناتو اشاره کرد که از تخمیر سویا به دست می آید و معمولا در ژاپن مصرف می شود . از دیگر مواد غذایی حاوی ویتامین کا2 میتوان به پروتئین های حیوانی نظیر گوشت گاو ، گوشت اردک ، جگر گاو ، ماهی سالمون ، ماهی قزل آلا ، شاه ماهی ، تخم مرغ و لبنیات اشاره کرد .

از جمله مواد غذایی حاوی ویتامین K2 می توان به انواع کلم ها ، اسفناج پخته شده ، پیازچه ، کلم بروکلی ، مارچوبه  ، کدو تنبل ، کاهو ، هویج و خیار اشاره کرد .

همان طور که گفته شد تنوع مواد غذایی حاوی این ویتامین کم است ؛ از این رو استفاده از مکمل های حاوی ویتامین کا2 می تواند راه حل مناسبی جهت دریافت کافی ویتامین کا2 باشد .

از جمله عملکرد های ویتامین K2 می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. سلامت دندان ها : دندان ها دارای بافتی اختصاصی به نام عاج هستند ؛ این بافت عاجی ترشح کننده پروتئین استئوکلسین است. این پروتئین همراه با ویتامین K2 در رسوب کلسیم در بافت دندان نقش دارد . نقش ویتامین K2 در دندان ها می تواند توجیه کننده غلظت بالای ویتامین K2 در غدد بزاقی باشد .
  2. کاهش التهاب : سایتوکائین ها از جمله موادی هستند که در التهاب و فعال سازی سیستم ایمنی نقش دارند ، در صورت آسیب بافتی غلظت  آنزیم هایی مانند سیکلو اکسیژناز و پروستوگلاندین ها افزایش می یابد . از آن جایی که رابطه ای معکوس میان غلظت  ویتامین کا2 در سرم و واسطه های التهابی وجود دارد کمبود ویتامین K2 می تواند باعث افزایش بیان واسطه های التهابی شود .
  3. پوکی استخوان : التهاب مزمن می تواند یکی از علل پوکی استخوان باشد همان طور که توضیح داده شد مصرف ویتامین  کا2 می تواند منجر به کاهش التهاب شود .
  4. سلامت عروق : کمبود ویتامین کا2 می تواند همراه با کلسیفیکاسین عروق همراه باشد . هم چنین التهاب مزمن می تواند سبب تخریب و کلسیفیکه شدن بافت عروق شود .
  5. آلزایمر : کمبود ویتامین کا2 در مغز سبب افزایش یکی از انواع لیپید های مغزی به نام سرآمید می شود ؛ با افزایش غلظت این لیپید تولید واسطه های التهابی از جمله سایتوکائین هایی مثل اینترلوکین های 2 و 6 افزایش می یابد ، این فرآیند به خوبی نشانده نقش ویتامین کا2 در کاهش التهاب سیستم عصبی می باشد .هم چنین آنزیم سیکلو اکسیژناز از جمله آنزیم های کلیدی در تولید پروستاگلاندین ها است . یکی از انواع پروستاگلاندین ها COX-2 می باشد که در ایجاد آلزایمر نقش دارد. مصرف به اندازه ویتامین کا2 می تواند در جلوگیری از ابتلا به آلزایمر جلوگیری کند .
  6. کاهش درد : همان طور که قبلا ذکر شد ویتامین کا2 میتواند در کاهش COX-2 نقش داشته باشد . COX-2 در فرآیند های التهابی و ایجاد درد نقش دارد در نتیجه مصرف ویتامین کا2 می تواند باعث کاهش درد و التهاب افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید شود.

از آن جایی که ویتامین کا2 در آبشار انعقادی نقش دارد توصیه می شود بیمارانی که تحت درمان با داروهای ضد انعقاد از جمله وارفارین هستند پیش از مصرف فرآورده های حاوی ویتامین کا2 با پزشک خود مشورت نمایند.

مکمل DIKABAN تولید شرکت مهبان دارو حاوی 75 میکروگرم ویتامین کا2 می باشد که می تواند 100% نیاز روزانه به این مکمل را فراهم نماید .

ویتامین k2