درباره ما
مجموعه ی محصولات ویتاول، برند مادر مکمل های غذایی و دارویی شرکت داروسازی مهبان دارو است که در بازار ایران با شعار Always Well With Vitawell با تلاش تیم حرفه ای و کار آمد ، با هدف ارائه بهترین محصولات مکملی از نظر کیفیت و قیمت در اختیار مصرف کنندگان ایرانی قرار دهد .
اطلاعات تماس
تهران ، ولیعصر ، بلوار اسفندیار ، پلاک 30 ، ساختمان مهبان
سایت مهبان
Official@vitawell.ir
021-88678994

عمکرد منیزیم در اعصاب و عضلات

عمکرد منیزیم در اعصاب و عضلات

عمکرد منیزیم در اعصاب و عضلات

منیزیم چه نقشی در سیستم اعصاب و عضلات بازی می کند؟

منیزیم به دلیل اعمال متنوع خود در بدن به خوبی شناخته شده است. از دیدگاه عصبی، منیزیم نقش اساسی در انتقال پیام های عصبی و هدایت عصبی-عضلانی دارد، همچنین در بهبود اختلالات عصبی متعدد موثر است. با توجه به این عملکردهای مهم در سیستم عصبی، منیزیم یک ماده معدنی مورد توجه برای پیشگیری و درمان برخی اختلالات عصبی است. این اختلالات می توانند شامل میگرن، همچنین شرایطی مانند اضطراب و افسردگی باشند. مطابق تحقیقات، داده‌های قوی وجود دارند که نقش منیزیم را در بهبود میگرن و افسردگی نشان می‌دهند، به طورکلی، ویژگی‌های منیزیم در بیماری‌های عصبی، این ماده معدنی را به عنوان یک هدف بالقوه برای پیشگیری و درمان این بیماری‌ها مناسب می کند. بدن یک فرد بالغ حاوی حدود 25 گرم منیزیم است که 50 تا 60 درصد آن را سیستم اسکلتی ذخیره می کند. باقی آن در ماهیچه ها، بافت های نرم و مایعات بدن وجود دارد. پزشکان کمبود منیزیم را با طیف وسیعی از عوارض مرتبط می‌دانند، بنابراین افراد باید میزان توصیه شده روزانه منیزیم خود را دریافت کنند.

مکمل منیزیم برای تنظیم انقباض عضلانی، متابولیسم انسولین و … ضروری است و برای سنتز DNA، RNA و پروتئین ها نیز مورد نیاز است. در سیستم عصبی، منیزیم برای انتقال بهینه پیام های عصبی و هماهنگی عصبی عضلانی و … مهم است.

 

منیزیم در سیستم عضلانی:

منیزیم همچنین در تنظیم انقباضات ماهیچه ای نقش دارد، منیزیم به عنوان یک مسدود کننده طبیعی کلسیم عمل می کند و به آرامش عضلات کمک می کند. در ماهیچه ها، کلسیم به پروتئین هایی مانند تروپونین C و میوزین متصل می شود. این فرآیند شکل این پروتئین ها را تغییر می دهد که باعث ایجاد انقباض می شود، منیزیم با کلسیم برای همین نقاط اتصال رقابت می کند تا به آرامش عضلات کمک کند. اگر بدن منیزیم کافی برای رقابت با کلسیم را نداشته باشد، ممکن است عضلات بیش از حد منقبض شوند و باعث گرفتگی یا اسپاسم شوند. به همین دلیل، منیزیم معمولا برای درمان گرفتگی عضلات توصیه می شود.

منیزیم و خواب:

دریافت کافی منیزیم ممکن است کیفیت خواب را با کمک به آرامش ذهن و بدن بهبود بخشد و سبب گردد افراد سریع تر به خواب روند و خواب با کیفیت تری را تجربه نمایند. در یک مطالعه روی 46 فرد مسن، کسانی که روزانه مکمل منیزیم مصرف می کردند سریعتر به خواب می رفتند، ضمنا این افراد متوجه بهبود کیفیت خواب و کاهش علائم بی خوابی نیز شدند. علاوه بر این، مطالعات حیوانی نیز نشان داده‌اند که منیزیم می‌تواند تولید ملاتونین (هورمونی که چرخه خواب و بیداری بدن را هدایت می‌کند)، را تنظیم کند.

منیزیم و برخی از اختلالات مغز و اعصاب:

مصرف میزان معینی از منیزیم با مزایایی مانند کاهش سردرد های میگرنی، کاهش علائم افسردگی و بهبود خواب مرتبط است. یک مطالعه در سال 2021 نشان داد؛ اکسید منیزیم به اندازه والپروات سدیم در پیشگیری از حملات میگرنی بدون عوارض جانبی مؤثر است. بنابراین برای کاهش درد و حملات میگرن و ملح اکسید منیزیم نسبت به سایر ملح های آن تاثیر بیشتری دارد.

مگنیبان ویتاول:

عضو مهمی از خانواده ویتاول، مکمل مگنیبان، محصولی موثر است که با دارا بودن منیزیم اکساید در ارتقای سلامت سیستم عصبی- عضلانی نقش دارد. در این مکمل علاوه بر منیزیم، چندین ویتامین موثر قرار گرفته که کاربرد محصول را گسترده تر می کند. حضور ویتامین های B1، B6، D3 و K2 در این مکمل به کاربردهای متنوع تر آن کمک می کند.

در صورت سابقه حساسیت به هر یک از اجزای فرآورده و در طی دوران بارداری و شیردهی از مصرف خودداری شود. افرادی که هر گونه بیماری مزمن دارند و دارو یا مکمل خاصی مصرف می کنند نیز حتما پیش از مصرف این مکمل با پزشک خود مشورت کنند.