درباره ما
مجموعه ی محصولات ویتاول، برند مادر مکمل های غذایی و دارویی شرکت داروسازی مهبان دارو است که در بازار ایران با شعار Always Well With Vitawell با تلاش تیم حرفه ای و کار آمد ، با هدف ارائه بهترین محصولات مکملی از نظر کیفیت و قیمت در اختیار مصرف کنندگان ایرانی قرار دهد .
اطلاعات تماس
تهران ، ولیعصر ، بلوار اسفندیار ، پلاک 30 ، ساختمان مهبان
سایت مهبان
Official@vitawell.ir
021-88678994

علائم فقر ویتامین D

علائم فقر ویتامین D

درد ماهیچه ها:

ویتامین D در کارکرد ماهیچه ها و حمایت آن ها نقش مهمی را ایفا می کند. ویتامین دی در انقباض ماهیچه ها نقش دارد. همچنین ویتامین D برای ساختن ماهیچه هایی قوی حیاتی است. پس اگر شما دردی در ماهیچه ها داشتید که ربطی به فعالیت فیزیکی شما نداشت احتمالا به خاطر فقر ویتامین دی است.

درد استخوان:

 وقتی شما به بزرگسالی می رسید رشد استخوان ها متوقف می شود ولی بافت های قدیمی استخوان مرتب با بافت های جدید بازسازی می شوند. ویتامین دی برای ساخته شدن بافت های جدید حیاتی است. به علاوه فقر ویتامین D می تواند منجر به استخوان درد شود. به این وضعیت پوکی استخوان یا نرمی استخوان می گویند.

خستگی و کوفتگی:

این مورد می تواند نشان دهد که بدن شما به ویتامین D برای تولید انرژی احتیاج دارد وکمبود آن می تواند منجر به ضعف و خستگی و کاهش سطح انرژی در طول روز شود.

ویتامین D

کاهش تحمل و استقامت:

کسانی که فعالیت فیزیکی خوبی دارند ولی احساس کردند که به یکباره تحملشان بی هیچ دلیل خاصی پایین آمده است، می تواند به خاطر پایین بودن سطح ویتامین D در خونتان باشد.

ویتامین D

روحیه ی پایین:

 آن بخش از مغز که به روحیه و حس و حال ما بستگی دارد به گیرنده های ویتامین D مجهز است. کمبود ویتامین دی به طور مستقیم روی سلول های مغز ما اثر می گذارد. تحقیقات نشان می دهد ویتامین D میتواند مونو آمین های مغز را زیاد کند که به طور مستقیم بر روی سرتونین و دوپامین اثر می گذارد. حال کمبود این مواد شمیایی در مغز می تواند می تواند روحیه ی انسان را پایین بیاورد. به همین دلیل است که خیلی از افراد در زمستان به دلیل کاهش زمان تابش نور خورشید احساس افسردگی می کنند.

ویتامین D

مشکل در خوب خوابیدن:

ویتامین دی حتی در خواب شب هم نقش دارد. البته هنوز به طور واضح مشخص نیست که چه رابطه ای بین خواب و ویتامین D وجود دارد.

ویتامین D

عرق کردن:

تعریق غیر عادی می تواند به خاطر فقر ویتامین D باشد. تعریقی که هیچ دلیل واضحی مانند تب، هوای گرم یا تمرین ورزشی شدید برای آن وجود ندارد می تواند از علایم کمبود ویتامین D باشد.

ویتامین D

ریزش مو:

ویتامین D رشد فولیکول های مو را تحریک می کند ، بنابراین وقتی بدن به اندازه کافی ویتامین D نداشته باشد ، رشد موها ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند. کمبود ویتامین D همچنین ممکن است با آلوپسی آره آتا (یک بیماری خود ایمنی که باعث ریزش موی تکه ای در سر می شود.) مرتبط باشد.

ویتامین D

زخم ها به آرامی بهبود می یابند:

یکی از علت های دیر بهبود یافتنِ زخم می تواند به خاطر کمبود ویتامین D باشد. ویتامین دی نقش حیاتی در بازسازی پوست ایفا می کند. بنابراین اگر سطح ویتامین دی در بدن به مقدار کافی نباشد، زخم ها دیرتر بهبود می یابند.

ویتامین D

سرگیجه:

 سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم  (BPPV) شایع ترین علت سرگیجه گوش داخلی است. چرخش با این وضعیت معمولاً پس از حرکات سریه سر یا تغییرات سریع وضعیتی رخ می دهد. برای مثل در شرایطی که فرد یکدفعه به جلو خم می شود مانند بستن کفش. این بیماری می تواند وحشتناک و ترسناک باشد و حتی ممکن است باعث سقوط جدی شود. با این حال ، واقعاً خوش خیم است و به راحتی درمان می شود. علت BPPV جدا شدن و جابجایی بلورهای کربنات کلسیم از محلی به محل دیگر در گوش داخلی است. وقتی این کریستال های کلسیمی به داخل کانال های نیم دایره حرکت می کنند ، باعث تحریک عصب می شوند و مغز این سیگنال را به عنوان چرخش اشتباه تفسیر می کند. و باعث احساسات سرگیجه، حس چرخیدن و حالت تهوع می شود.

ویتامین دی نقش مهمی در عملکرد درست گوشِ داخلی دارد. تحقیقات نشان داده است که یک سری از گیرنده های ویتامین دی در کانال های انتقال دهنده ی کلسیمی موجود در گوش داخلی وجود دارند که برای تنظیم تعادل مناسب کلسیم عمل می کنند. ویتامین دی نقش مهمی در متابولیسم کلسیم ایفا می کند که ممکن است بر تراکم این بلورهای کربنات کلسیم تأثیر بگذارد. بنابراین کمبود ویتامین D ممکن است یکی از عوامل ایجاد این نوع سرگیجه باشد.گزارشاتی وجود دارد که نشان می دهد بیماران مبتلا به این سرگیجه  مکرراً دچار کمبود ویتامین دی هستند و برخی مطالعات نشان می دهد که درمان کمبود شدید ویتامین D در کاهش عود این بیماری موثر است.

ویتامین D

 

پیشنهاد ما به شما

 

با توجه به علایم فقر آهن اگر شک به کمبود ویتامین دی دارید حتما آزمایش خون دهید و سطح ویتامین دی بدنتان  را بررسی کنید.

خبر خوب این است که به راحتی می توانید فقر ویتامین دی را جبران کنید.

………………………………………………………………………………………………………………………………….

قرار گرفتن در معرض نور خورشید، استفاده از غذاهایی که سر شار از ویتامین دی هستند. 

::: همچنین مصرف DAILY D3 ویتاول مهبان دارو کمک به سلامتی شما و تامین نیاز روزانه ی ویتامین دی بدنتان می کند. :::