درباره ما
مجموعه ی محصولات ویتاول، برند مادر مکمل های غذایی و دارویی شرکت داروسازی مهبان دارو است که در بازار ایران با شعار Always Well With Vitawell با تلاش تیم حرفه ای و کار آمد ، با هدف ارائه بهترین محصولات مکملی از نظر کیفیت و قیمت در اختیار مصرف کنندگان ایرانی قرار دهد .
اطلاعات تماس
تهران ، ولیعصر ، بلوار اسفندیار ، پلاک 30 ، ساختمان مهبان
سایت مهبان
Official@vitawell.ir
021-88678994

کرونا و اثرات طولانی مدت آن

کرونا و اثرات طولانی مدت آن

کرونا و اثرات طولانی مدت آن

Long Covid چیست؟

Long Covid برای توصیف علائم و نشانه هایی استفاده می شود که بیش از 4 هفته پس از ابتلا به کرونا ادامه می یابد. این دسته از افراد گاهی خود را “مسافران طولانی” توصیف می کنند و این شرایط را “سندرم پس از کرونا” یا “کرونا طولانی” می نامند.

دو مرحله وجود دارد که معمولا به عنوان Long Covid شناخته می شود:

 • کرونا علامت دار و مداوم: علائمی که 4-12 هفته طول می کشد.
 • سندرم پس از COVID-19: علائمی که بیش از 12 هفته طول می کشد و با تشخیص دیگری قابل توصیف نیست.

Long Covid می تواند بر کل بدن تأثیر بگذارد و باعث  شود تا علائم تغییر پیدا کند و حتی با گذشت زمان ظاهر شود.

علائم طولانی مدت کرونا ویروس (COVID-19):

علائم COVID-19 گاهی اوقات ممکن است ماه ها ادامه داشته باشد. این ویروس می تواند به ریه ها ، قلب و مغز آسیب برساند ، که این امر می تواند بر کل بدن تأثیر گذاشته و ریسک مشکلات و علائم مختلفی را برای طولانی مدت در بدن در پی داشته باشد.

اکثر افرادی که به بیماری کرونا ویروس (COVID-19) مبتلا هستند ، ظرف چند هفته کاملا بهبود می یابند. اما برخی از افراد حتی کسانی که نوع خفیف این بیماری را داشتند، پس از بهبود اولیه، علائم خود را همچنان تجربه می کنند.

افراد مسن و افرادی که درگیر بیمار های زمینه ای و جدی دیگر هستند بیشتر در معرض علائم طولانی مدت کرونا قرار می گیرند ، اما این موضوع در افراد جوان و  افراد سالم هم صادق است و می توانند هفته ها تا ماه ها پس از عفونت احساس ناخوشی داشته باشند. علائم و نشانه های شایع که به مرور زمان باقی می مانند عبارتند از:

 •  خستگی
 •  تنگی نفس یا مشکل در تنفس
 • سرفه ای که از زمان ابتلا به کووید -19 ادامه داشته است.
 •  درد مفاصل
 • درد قفسه سینه درد یا سفت شدن قفسه سینه ؛ تپش قلب (ممکن است نیاز به بررسی فوری داشته باشد.)
 •  مشکلات حافظه و تمرکز
 • سرگیجه
 • مشکلات خواب (بی خوابی)
 • درد عضلانی یا سردرد
 • ضربان قلب سریع یا تپنده
 • از دست دادن بو یا مزه
 • افسردگی و اضطراب
 • وزوز گوش و گوش درد
 • بثورات پوستی و راش
 • تب
 • علائم شدیدتر پس از فعالیتهای جسمی یا ذهنی
 • احساس بیماری ، اسهال ، معده درد ، از دست دادن اشتها

Long Covid

 آسیب اعضای بدن ناشی از COVID-19:

اگر چه COVID-19 در درجه اول ریه ها را تحت تاثیر قرار می دهد ، اما می تواند به مرور زمان به بسیاری از اعضای دیگر نیز آسیب برساند. این آسیب اندام ممکن است خطر و ریسک مشکلات طولانی مدت بر سلامتی را افزایش دهد. به علاوه این آسیب به اندام ها ممکن است در Long COVID ایجاد گردد. اندام هایی که ممکن است تحت تأثیر  COVID-19 (کرونا) قرار بگیرند عبارتند از:

قلب:

یک مطالعه در چین نشان داد که 20 درصد از بیماران بستری در بیمارستان با کووید 19 دارای برخی از آسیب های قلبی بودند. برخی از پزشکان در ایالات متحده گزارش داده اند که بیماران با علائم مشابه حمله قلبی در اورژانس حاضر شده اند ، اما بعد از انجام تست PCR  متوجه شده اند که مبتلا به ویروس کرونا هستند.  همچنین آزمایشات تصویربرداری که ماه ها پس از بهبودی از COVID-19 انجام شده است، آسیب دائمی به عضله قلب را نشان داده است. (حتی در افرادی که فقط علائم خفیف COVID-19 را تجربه کرده اند.) این ممکن است خطر نارسایی قلبی یا سایر عوارض قلبی را در آینده افزایش دهد.

عروق خونی:

COVID-19 می تواند احتمال تجمع سلول های خونی و تشکیل لخته را افزایش دهد. در حالی که لخته های بزرگ می توانند باعث حمله قلبی و سکته شوند، اما اعتقاد بر این است که بسیاری از آسیب های قلبی ناشی از COVID-19 ناشی از لخته های بسیار کوچکی است که مویرگ های عضله قلب را مسدود می کند.

سایر قسمت های بدن که تحت تاثیر لخته شدن خون قرار گرفته اند، که در شریان ها و وریدهای اصلی بیماران COVID-19 گزارش شده است، شامل ریه ها ، پاها ، کبد و کلیه ها می شود. در لس آنجلس، پزشکان پای بیمار مبتلا به کووید شدید که منجر به ایجاد لخته در عروق خونی شده بود را به ناچار قطع کردند. لخته ها معمولا در رگ های خونی ایجاد می شوند، آن ها می توانند از جای خود جدا شده و از طریق جریان خون به اندام های دیگر منتقل شوند. اگر لخته ها باعث توقف جریان خون و قطع اکسیژن رسانی به اندام های حیاتی شوند،  در ادامه می توانند آسیب جدی به آن اندام حیاتی یا مرگ را به همراه داشته باشند . COVID-19 همچنین می تواند عروق خونی را ضعیف کرده و باعث نشت آن ها شود ، که این موضوع باعث ایجاد مشکلات بالقوه طولانی مدت در کبد و کلیه می شود.

کلیه:

آسیب کلیه نیز در بین بیماران مبتلا به نوع شدید کووید -19 شایع است. برخی از بیمارستان های ایالات متحده گزارش دادند که بسیاری از بیماران برای محافظت از کلیه ها نیاز به دیالیز دارند. اما پزشکان خاطرنشان می کنند که درک آنچه باعث آسیب می شود ، مخصوصا در مورد کلیه ها مشکل است ، چرا که کلیه ها در برابر انواع عفونت ها و واکنش های ایمنی آسیب پذیر هستند.

مغز:

مغز یکی دیگر از اعضای پیچیده است که ممکن است تحت تأثیر ویروس قرار گیرد. بعضی از افراد مبتلا به COVID-19 دچار سکته مغزی و تشنج شده اند. سکته مغزی ممکن است به لخته شدن خون مرتبط با ویروس کرونا مربوط باشد. اما گزارش های دیگری در مورد تشنج ، گیجی و هذیان به دست آمده است که برخی از محققین را به این فکر می اندازد که آیا این ویروس به طور مستقیم بر مغز تأثیر می گذارد؟ بسیاری معتقدند، مواد ژتنتیکی ویروس در نمونه‌های بافت مغز وجود ندارد و علت را یک مشکل عصبی مرکزی بیان کرده اند که موجب از دست دادن حس بویایی و چشایی، سردرد، خستگی، اختلال حواس پرتی، گیجی وهذیان می شود. با این حال، مطالعات دیگری بر روی بافت مغز موش و انسان انجام شد که به دنبال آن تاثیر مستقیم ویروس بر روی سیستم عصبی مرکزی را گزارش کردند. ( هنوز هم مطالعات در رابطه با تاثیرات ویروس کرونا بر مغز در حال انجام می باشد.)

COVID-19 در جوانان می تواند باعث سکته مغزی ، تشنج و سندرم گیلن باره همراه باشد.(سندرم گیلن باره وضعیتی است که باعث فلج موقت می شود.)

 COVID-19 همچنین ممکن است خطر ابتلا به بیماری پارکینسون و بیماری آلزایمر را افزایش دهد.

ریه ها:

این ویروس می تواند باعث پنومونی (عفونت ریوی) شود که در آن ریه ها ملتهب شده و از مایع پر می گردد. همچنین ممکن است باعث آسیب طولانی مدت به کیسه های هوایی کوچک (آلوئول ها) در ریه ها شود. با پیشرفت عفونت، ویروس آسیب جدی به ریه ها می زند که ممکن است کشنده باشد.

روده ها:

تقریبا 20 درصد از بیماران اسهال را به عنوان اولین علامت گزارش می کنند. این ویروس در قسمت تحتانی روده برخی از بیماران یافت شده است.

جمع بندی:

مشخص نیست که ویروس کرونا در مواردی که اندام های دیگر غیر از ریه ها را تحت تأثیر قرار می دهد ، چه نقشی دارد.  در حقیقت ویروس یا به تنهایی می تواند باعث آسیب به اندام ها شود یا پاسخ ایمنی بدن بیشتر در این موضوع نقش دارد. در  کل ، درک اینکه چه قسمت هایی از بدن می تواند تحت تأثیر ویروس قرار گیرد ، برای مراقبت از بیماران مبتلا به کرونا بسیار مهم است.

پیشنهاد ما:

 .:::. هم در پیش گیری و هم در دوران کرونا برای کاهش علایم و عوارض ناشی از کرونا حتی در کووید طولانی مدت، مدیریت سیستم ایمنی بدن انسان و تقویت آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از این رو پیشنهاد ما برای شما استفاده از مکمل ایمیبان ویتاول شرکت مهبان دارو است. این محصول اختصاصا برای بیماری همه گیر COVID ‑ 19  ناشی از SARS‑ CoV‑2 فرموله شده و نقش به سزایی در تعدیل ایمنی ضد ویروسی، ضد باکتریایی و تنظیم پاسخ التهابی ایفا می کند. ایمیبان باعث افزایش عملکرد و مقاومت سیستم ایمنی بدن میزبان در برابر عوامل عفونی می شود که خطر، شدت و مدت بیماری های عفونی را کاهش می دهد. .:::.

 

 

References:

 1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/in-depth/coronavirus-long-term-effects/art-20490351
 2. https://projects.sfchronicle.com/2020/virus-organs-graphic/

Dr.R.Manoochehri